Környezetbarát bútort szeretnél? Válassz tudatosan!

A környezetvédelem egyre fontosabb szempont a bútorválasztás során is, ezért összeszedtünk néhány olyan információt ezzel kapcsolatban, amire érdemes figyelni egy új darab kiválasztása során. Lássuk, mitől válik környezetbaráttá egy bútor!
Egy bútordarab története a fakitermelésnél kezdődik
Egyre több gyártó vállalja, hogy bútorai készítése során csak olyan faanyagot használ fel, amely fenntartható erdőgazdálkodás keretében került kivágásra. Az 1993-ben megalakult Forest Stewardship Council (fsc), azaz a Felelős Erdőgazdálkodás Tanácsa a legismertebb globális szinten működő szervezet, amelynek minősítése a mai napig megbízhatóan garantálja, hogy egy bútor elkészítésének folyamata megfelelt a környezettudatos és társadalmilag felelős termelés és gyártás feltételeinek.
Egy fsc minősítéssel ellátott bútor alapja először is egy fsc minősítésű erdő. A kiválasztott farönköket kivágás után egy minősített faüzembe szállítják, hogy bútoralapanyag készüljön ezekből. A cél, hogy a terméklánc egyetlen pontján se kerüljön tanúsítás nélküli alapanyag a végtermékbe. A Nide webáruházban számos minősítéssel ellátott termékek közül válogathat.
Újrahasznosított alapanyagok felhasználása jelenti a környezetbarát bútorok készítésének másik fő irányát
Az elmúlt években egyre többször találkozunk a valódi bőr színvonalas újrafelhasználásának példáival. Az ezek közül népszerű ECO-BŐR alsó rétege újrahasznosított valódi bőrből készül, amely természetes és egyedi megjelenést kölcsönöz egy bútornak. A bőrt poliészter borítóréteg védi, ami megakadályozza annak kopását. A webáruházunkban kapható termékeknél a felhasználási arány jellemzően 70% ECO-BŐR és 30% poliészter, ami egyszerre biztosít vonzó és tartós megjelenést.
A bútoripar egy másik kedvelt környezetbarát alapanyaga napjainkban a Pet-palack, amiből például tapintásra meglepően lágy szőnyegek is készülhetnek. A feldolgozási folyamat során a palackokból először vékony poliészter fonál készül. Az ebből készített szőnyegek anyaga tartós, tisztításuk pedig egyszerű.
Az újrahasznosíthatóság is fontos szempont, ha a fenntartható fejlődés szempontját is figyelembe vesszük bútoraink kiválasztása során
A fa bútorok nagyon hosszú élettartamúak lehetnek. A felhasználási időt pedig még tovább növelhetjük, ha rendszeresen kezeljük, ápoljuk azokat. Gyönyörű régi bútorokat is találhatunk az erre szakosodott piacokon, régiségkereskedésekben, azonban vásárláskor a részletekre itt is oda kell figyelni.
Bár ezeknek a bútoroknak az ismételt használatba vétele, felújítása nagyon is környezetbarát, a régi bútorok festése során gyakran használtak nagy mennyiségű nehézfémet tartalmazó adalékanyagokat, illetve olyan ragasztó anyagokat, amelyeket azóta már kivontak a használatból, ezért csiszolás előtt érdemes a régi darabokat egy asztalossal átnézetni. Az újrahasznosított fatermékekből készült újragondolt bútorok szintén jó példái a környezettudatos megoldásoknak.
Egy új bútor vásárlása során is fontos szempont a javíthatóság
Ezen a téren a fa bútorok jelentik a legideálisabb választást. Egy ülőgarnitúra esetében érdemes azt is átgondolni, hogy szükség esetén megoldható-e annak újrakárpitozása. Így rongálódás, egy lakás újrarendezése, illetve költözés esetén is változtathatunk már meglévő bútorainkon.